Vi tilrår at du alltid nyttar siste versjon av nettlesaren din.

Norway Health Tech, Handelshøyskolen BI og OUS samarbeider for å øke bruk av digitale helseverktøy

God ledelse og en felles forståelse mellom helsetjenesten og helsenæringen om verdiene for digitale helseløsninger er avgjørende for å få fart på digitaliseringen. Norway Health Tech, Handelshøyskolen BI og Oslo universitetssykehus arbeider sammen for å få dette til.

Publisert 10.06.2025
Sist oppdatert 19.12.2025
En gruppe mennesker som poserer for et bilde
F.v. professor Kari Kværner, Handelshøyskolen BI – studenter Jostein Mathisen Hokstad, Harald Lundteppen og Miriam Welding Nohre Lund, Oslo Kommune – CEO Lena Nymo Helli, Norway Health Tech.

Behov for rammeverk for digital helse

Det finnes i dag et vell av digitale løsninger rettet mot helsevesenet – fra apper for egenmestring til avanserte beslutningsstøttesystemer. Men hvilke av disse løsningene virker faktisk? Hva betyr det at en tjeneste «virker» – og for hvem? For helseledere og beslutningstakere kan det være en utfordring å navigere i mangfoldet av tilbud og vurdere hvilke digitale tjenester som er verdt å satse på.

Det er viktig å bli enige om kriteriene helsetjenesten skal bruke for å evaluere digitale løsninger, slik at vi sikrer at digitaliseringen gir reell verdi for pasientene, de ansatte og samfunnet.

Felles kriterier for evaluering med Step Up

De tre partnerne nevnt ovenfor, samarbeider nå om å utvikle et rammeverk som skal veilede utviklere og leverandører, samt hjelpe kommuner og sykehus med å velge gode digitale løsninger. Det har så langt vært avholdt to samlinger der helseledere, næringsliv og forskere har diskutert kriteriene for rammeverket og dets bruk i kommuner og sykehus. Møtene fremmer erfaringsutveksling og idédugnad, med et felles mål om å enes om hvilke løsninger som skal implementeres.

I arbeidet med å samle innspill og bli enige om kriterier for evaluering av digitale løsninger i helsetjenesten, ble Step Up brukt. Step Up er en metode som støtter utviklingen av nye helsetjenester og innføring av digitale løsninger.

Step up består av fire steg:

  • identifisere utfordringen
  • utvikle løsninger
  • velge løsning
  • planlegge implementering

Et «gevinstavtrykk» visualiserer pasientnytte og samfunnsverdi, slik at man kan sammenligne løsninger og velge den som gir størst gevinst. Dette avtrykket viser hvordan prosjektet potensielt bidrar til bedre kvalitet, økt effektivitet og gode pasientopplevelser.

Helse- og omsorgsdepartementet fremhever betydningen av digitalisering

Ellen Rønning-Arnesen, statssekretær i Helse- og omsorgsdepartementet, åpnet 14. mai møtet for Nasjonalt Topplederforum for digitalisering i helsetjenesten. Hun understreket der behovet for å ta i bruk ny teknologi og ønsket seg innføring av teknologi på en slik måte at det implementeres trinnvis, med praktiske utprøvinger underveis. Rønning-Arnesen understreket hvor viktig det er å dokumentere gevinster, som kan inkludere tidsbesparelser for helsepersonell og økt tillit fra brukerne til helsetjenesten. I dette arbeidet ble Step Up fremhevet:

Gode tilbakemeldinger fra helseledere

I masterprogrammene Nasjonal lederutdanning for primærhelsetjenesten og
Nasjonalt toppleder program for kommune og spesialisthelsetjenesten ved Handelshøyskolen BI undervises helseledere i Step Up og får tilgang til verktøy som de kan anvende på egen arbeidsplass.

Helselederne som har gjennomført lederutdanningen ved Handelshøyskolen BI har rapportert at digitalisering av støttesamtaler med brukere, kan gi store gevinster i form av mer effektiv og tilpasset oppfølging av brukerne. Erfaringer i studiet viste at gevinster kan måles gjennom bedre tilgang til tjenester for flere brukere, økt kapasitet, mer effektiv bruk av helsepersonell, samt økonomiske besparelser for kommunen.

En kvinne som smiler til kameraet
Linn Nathalie Støme,
forsker OUS og Forhelse, arbeidspakkeleder
for Tidlig metodeutvikling

Neste steg

Samarbeidet mellom Norway Health Tech, Handelshøyskolen BI og Oslo universitetssykehus om utviklingen av et felles rammeverk fortsetter. Interessenter har bidratt med innspill til hvilke kriterier som bør vurderes videre. Forskningssenteret Forhelse SFI, finansiert av Forskningsrådet, vil være en del av videreutviklingen av verktøy fra Step Up til bruk i prosessen.