Flerregional behandlingstjeneste for protonterapi
Våren 2025 ble den første kreftpasienten behandlet med protonterapi i Norge. Behandlingen skjer ved Oslo universitetssykehus, Radiumhospitalet i Oslo og Haukeland universitetssjukehus i Bergen.

Flerregional behandlingstjeneste for protonterapi skal gi høyspesialisert stråleterapi med protoner til pasienter som forventes å ha nytte av det, fra hele Norge. Det er aktuelt når protoner kan gi en kvalitetsmessig bedre behandling enn fotoner i form av forventet mindre bivirkninger eller bedre effekt. Behandling gis etter felles nasjonale retningslinjer og i kliniske studier for å ytterligere avklare nytteverdien hos pasientgrupper. Pasientene skal følges opp ved henvisende sykehus, og behandling og langtidsoppfølging av tumor- og normalvevseffekter skal registreres i det nasjonale proton- og stråleterapiregisteret. OUS og HUS skal i fellesskap bidra til kompetanseoppbygging og kunnskapsutvikling også ved de andre sykehusene og derved lik tilgang til protonterapi for pasienter uavhengig av bosted i landet.
Henvisningskriteriene justeres i tråd med ny dokumentasjon og kunnskap - i samarbeid mellom regionene – og rapporteres i den årlige meldingen.