Vi tilrår at du alltid nyttar siste versjon av nettlesaren din.

Blodberedskap for morgendagens bioingeniører

Hva kan fremtidens bioingeniører gjøre hvis blodbanken går tom for blod og pasienter trenger blodtransfusjon? Dersom de vet hvordan, kan de bruke nødtappet fullblod. Dette var hovedbudskapet når Norsk koordineringssenter for blodberedskap var på Høgskulen på Vestlandet i januar for å undervise bioingeniørstudenter.

Publisert 15.04.2026
En lege som viser pasienten noe på nettbrettet
Bioingeniørstudentene Nida Saher (tv) trener på nødblodtapping på medstudent Maria Helena Geertruda van der Velt (th).

Vi kan ikke med sikkerhet si hvilke kriser fremtidens helsepersonell vil stå overfor, men blødende pasienter vil trenge blodprodukter, uavhengig av om det er krise eller hverdag. Som de første bioingeniørstudentene i Norge har andre-års studentene ved HVL hatt to dager med blodberedskap på timeplanen, både teori og praktisk ferdighetstrening. Studentene har fått undervisning av Nokblod i å bygge gode systemer for blodberedskap og bioingeniørenes rolle i dette arbeidet.  

De praktiske ferdighetene studentene trenger å kunne er tilpasset scenarioer der en risikerer å ikke ha tilgang til strøm, laboratorier og de vanlige arbeidsomgivelsene sine. Prosedyrene de lærer kan gjennomføres nesten hvor som helst, på en legevakt, i en ambulanse eller ute på et skadested.  

Studentene fikk prøve å finne sin egen blodtype ved å type blodet sitt med Eldon kort hurtigtest. Dette er en enkel og lavteknologisk måte å finne blodtypen til pasienter og blodgivere på som kan benyttes i kriser dersom vanlige metoder for testing ikke er tilgjengelig. 

Det neste steget er å tappe ferskt fullblod for fullblodtransfusjon. Studentene fikk prøve å tappe blod, vel og merke ikke til full pose, men slik at de ble kjent med prosedyren frem til det kom blod ned i tappeposen. Dette inkluderer blodprøvetaking og hvordan slangene trygt stenges av uten å ha sveis eller annen teknologi tilgjengelig.  

Det siste steget er å kunne klargjøre blodet til transfusjon. Å koble til transfusjonssett for blod og klargjøre slangen er vanligvis en oppgave som gjøres av sykepleiere på sykehus. Men i en krisesituasjon er det viktig at bioingeniører vet hvordan de gjør blodposene helt klar til bruk og kan bidra til at pasienten får blodtransfusjon så fort som mulig, derfor fikk studentene trening også i dette.  

 

Kurset ble holdt som en del av studentenes undervisning i transfusjonsmedisin. Slik kan alle studentene oppnå læringsmålene i tapping av blod, noe som kan være vanskelig å dekke ved vanlig undervisning og praksis. 

Å inkorporere blodberedskap i undervisningen, både med teori og praktisk ferdighetstrening er et viktig steg i retning mot å gjøre fremtidige bioingeniører bedre rustet til å ivareta beredskapen i helsevesenet vårt.  

Nokblod er veldig fornøyde med å bli invitert inn i undervisningen til HVL og håper at andre bioingeniørutdanninger ønsker å gjøre det samme.  

Ønsker du å lære mer om nødtapping, transfusjon og blodberedskap? Se vårt undervisningsmateriell her (lenke).