Vi tilrår at du alltid nyttar siste versjon av nettlesaren din.
OVERLORD-studien

Billig MS-medisin like effektiv – sparer Norge 500 millioner årlig

En norsk-svensk studie som nå publiseres i New England Journal of Medicine (NEJM) viser at det rimelige legemiddelet rituksimab har tilsvarende effekt som ocrelizumab, en av de mest effektive behandlingene for multippel sklerose. Samtidig sparer bruk av rituksimab det norske helsevesenet rundt 500 millioner kroner hvert år.

Publisert 02.07.2026
Kart med deltakande sjukehus i Norge og Sverige

Illustrasjon: Neuro-SysMed

NEJM er blant verdens mest anerkjente tidsskrifter innen klinisk medisin, og studien har allerede vekket betydelig internasjonal interesse.
 
– Vi viser at du kan gi like god behandling til en langt lavere kostnad. Det er sjelden i medisin, sier professor og overlege Øivind Torkildsen ved Universitetet i Bergen og Haukeland universitetssjukehus.
 
Portrett av Torkildsen i legefrakk

Foto: Neuro-SysMed, Eivind Senneset

Øivind Torkildsen
 
Studien er ledet fra forskningssenteret Neuro-SysMed ved Haukeland universitetssjukehus, og er et eksempel på hvordan offentlig finansiert, akademisk forskning kan gi direkte og stor samfunnsnytte.
 
Tilsvarende effekt
 
Studien er den første randomiserte, dobbeltblinde studien som direkte sammenligner rituksimab og ocrelizumab hos pasienter med nydiagnostisert MS. Pasienter fra hele Norge og Sverige deltok, og ble fulgt i 2,5 år med kliniske undersøkelser og MR.
 
Forskerne fant at rituksimab ikke var dårligere enn ocrelizumab når det gjaldt å hindre ny sykdomsaktivitet på MR. Begge behandlingene ga lav sykdomsaktivitet gjennom studien.
 
Studien er designet for å vise at behandlingene er likeverdige, ikke at én er bedre.
 
Endrer mulighetene for tidlig behandling
 
MS er en kronisk sykdom der kroppens immunforsvar angriper sentralnervesystemet. Tidlig og effektiv behandling er avgjørende for å bremse sykdomsutviklingen.
 
– Når vi kan starte med effektiv behandling fra begynnelsen hos alle pasienter, ikke bare dem med antatt alvorlig sykdomsforløp, gir det bedre forutsetninger for et godt sykdomsforløp, sier Torkildsen.
 
Norsk modell med global betydning
 
Norge har vært blant landene som tidlig tok i bruk rituksimab i stor skala.
 
– Dette er en studie der hele landet har bidratt, og som viser hva man kan få til gjennom samarbeid mellom offentlige sykehus og forskningsmiljøer, sier han.
Den lave kostnaden gjør behandlingen tilgjengelig for langt flere pasienter, både i Norge og internasjonalt.
 
– I mange lav- og mellominntektsland er moderne MS-behandling utilgjengelig på grunn av høye kostnader. Våre funn kan bidra til at effektiv behandling blir tilgjengelig for flere, sier Torkildsen.
 
Rituksimab er nå inkludert på World Health Organization Model List of Essential Medicines for behandling av MS. Norske fagmiljøer har, gjennom arbeidet i Multiple Sclerosis International Federation, bidratt til dette internasjonale arbeidet. Inkluderingen på WHO-listen er et viktig fremskritt fordi den kan styrke tilgangen til effektiv MS-behandling også i land med begrensede helseressurser.
 
Kontaktperson
 
Øivind Torkildsen
Professor, Universitetet i Bergen
Overlege, Haukeland universitetssjukehus
E-post: ofto@helse-bergen.no
Telefon: 906 17 206
 
Om studien