Fra henvisningen mottas til det sendes ut innkalling til poliklinisk konsultasjon hos lege/tverrfaglig team, skal det maks ta 10 dager. Alle som skal inn til en poliklinisk konsultasjon for nakke- og ryggsmerter vil bli forespurt om registrering i det nasjonale rygg-registeret og vil få tilsendt et samtykkeskjema i forkant. Se informasjon om Nasjonalt nakke og ryggregister (NNRR) på deres nettsider. Man vil også bli tilsendt et anamneseskjema for utfylling i forkant av konsultasjonen. Dette tas med ferdigutfylt inn i samtalen, og er et viktig verktøy for den videre utredningen.
Rehabilitering - Nakke-/ryggplager og utbredte muskelplager
Smerter i nakken og ryggen kan ha ulike årsaker. Ved vår poliklinikk gjøres en grundig utredning av smertetilstanden med påfølgende anbefaling om eventuelle behandlingstiltak.
Tilvising og vurdering
Henvisningen prioriteres av lege som vurderer om du får tilbud om behandling ved sykehuset eller ikke. Det er et mål at de fleste pasientene med langvarige rygg- og/eller nakkesmerter skal starte behandling innen 40-60 virkedager etter at henvisningen er mottatt ved sykehuset.
Vårt overordnede mål er å få pasienter som er sykemeldt tilbake i arbeid. Vi har retningslinjer som sier at ryggpasienter ikke bør ha vært sykemeldt lenger enn 4 måneder sammenhengende. Pasienter med nakkeplager eller utbredte muskelplager kan ha vært sykemeldt inntil 6 måneder. Pasienter med gjentatte korte sykemeldinger, eller står i fare for å gå ut i sykemelding for de samme plagene, er også aktuelle. Det forventes også at pasienten har forsøkt adekvat systematisk opptrening før en henvisning sendes.
Før
Under
Etter
Kontakt
Nordåsgrenda 4
Fysikalsk medisin og rehabilitering - poliklinikk
Oppmøtestad
Nordåsgrenda 4, Inngang CNordåsgrenda 4
Nordåsgrenda 4, 5235 Rådal